
Léky - zobání když něco bolí
U léků nejsou žádné informace. Příbalový letáček velikosti A4, který se občas vejde do evropské krabičky s léky, tady prostě neexistuje. Buď dávkování poradí lékárník nebo nezbývá než najít lék na internetu a přímo u farmaceutické firmy si sám zjistit, co a jak brát, případně kdy nebrat.
Ale přece jen jsou tu už o krok napřed od Indie, kde se léky nejenže neprodávaly s nějakou informací, ale prodávaly se samostatně na počet. Takže dostat 7 aspirinů na odstřihnutém platíčku nebyla žádná vyjímka.
Také za léky se platí plná cena. U lékaře sice člověk dostane něco jako recept, ale zaplatit si je musí sám. A ceny jsou výrazně vyšší než doma, takže za malé balení aspirinu 240 korun, za antibiotika jsem platila 600 a za kapky do nosu 120. Takže žádný div, že vedle knížek si z Čech vozíme i zásoby osvědčených léků jako Nasivin nebo Paralen.
Upíři - když odbírají krev

Doktoři - Další, prosím
K lékaři se tu striktně objednává na čas a pak se taky nečeká. Ordinační hodiny jsou odlišné od českých. V sedm ráno ještě doktor spí a začíná ordinovat od devíti, desíti dopoledne do dvou. Odpolední směnu pak většina z nich má od čtyř do osmi. Je to celkem pohodlné, protože dítě se nemusí k dotorovi budit a jde na očkování hezky vyspalé a k zubaři může člověk klidně v půl osmé večer, po práci.
Opět, za každou návštěvu se platí. U pediatra platím 800, u "dospěláckého" 600 korun za návštěvu. Plus každý úkon navíc extra. Člověk pak má ale pocit, že jde opravdu o lékařskou službu a za své peníze může dostat požadovaný standard.
A ještě perlička na konec. Mexičané milují léky. Mají snížený práh bolesti nebo co a pokud je něco bolí, okamžitě sáhnou po prášku. Zkusit vydržet bolest hlavy nebo rozhýbat bolest zad cvičením - to od Mexičana nechtějte. Pokud existuje chemická pomoc, rád si ji zaplatí. A tak naše hospodyně, když začnu kýchat, mi tvrdí, že mám "gripu" a že potřebuju antibiotika.
My ale, zvyklí na socialistické zdravotnictví, se většinou zhrozíme, kolik to zase bude stát. Sáhnem do lékarničky pro paralen a uvaříme si čaj. Víme totiž, že to není žádná chřipka, ale obyčejná rýma, které léčená trvá 7 dní a neléčená týden :-)-.
Žádné komentáře:
Okomentovat