11.9.13

Oslava po sousedsku



Nějak ztrácím přehled, o čem jsem tady už psala a o čem ne. Teď marně přemýšlím, jestli jsem tu už někdy zmínila Nachbarschaftsfest – tedy oslavu se sousedy. Minulou neděli jsme zrovna měli sousedskou grilovačku a je tu pár drobností, kterými se takové setkání liší od setkání sousedů v Čechách.

První věc: pozvánka. Asi měsíc dopředu vyrobí uliční výbor tištěnou pozvánku na oslavu s termínem akce a s termínem přípravné akce. Té jsem se zúčastnila loni a nějak jsem nepochopila její smysl, takže letos jsem neformálně vynechala a jela s dětmi do kina. Před oslavou sejdou sousedé u jednoho z nich a dvě hodiny se diskutuje nejen o životě v ulici, ale hlavně o tom, kdo co koupí, připraví, uvaří a upeče. Formálnost akce potvrzuje německý organizační talent. Bez oficiálního usnesení není bramborového salátu ani piva. Takže jsem se letos pouze stavila u sousedů s tím, že upeču koláč, připravím salát a přitáhneme basu oblíbeného piva z Plzně. Za minutu bylo vyřešeno, zaneseno do seznamu a já mohla odcválat s dětmi za zábavou.

Další odlišná věc je oblečení. Na českou grilovačku se chodí v džínách a triku. Ne tady. V naší ulici se věkový průměr blíží šedesátce a to možná vysvětluje styl oblečení. Loni jsme vyrazili vyloženě sportovně a letos jsme si to zopakovali, takže jsme byli jediní v triku. Dress code našeho festu totiž tvoří košile a to u obou pohlaví. Ženy výjimečně vyvětrají i šminky a šperky, některé dokonce přišly v podpatcích. Vzhledem k tomu, že jsme jediná rodina s malými dětmi, neformálnost oblečení nám prochází.

Co nám ale prochází s povytaženým obočím je nádobí. Úplně jsme od loňska úplně zapomněli, že jednorázové nádobí se tu nenosí. Letos jsme to vylepšili – už jsme nejedli z papíru, ale z plastového dětského nádobí. Ale stejně vedle značkového porcelánu sousedů a stříbrných dezertních vidliček se nádobí značky Ikea a lžičky Lufthansa (pozůstatek z Indie) vyjímalo podivně. Proto to tady píšu sem (a za uši), abych příští rok vytáhla slavnostní servis, abychom nebyli pořád za burany.

Jinak jde o poměrně příjemné setkání se sousedy, které přes rok potkáváme jen občas. Pravidelně se sice zdravíme, ale toto setkání je alespoň příležitostí popovídat si s lidmi, kteří tu bydlí všichni přes třicet let a přijali nás poměrně otevřeně mezi sebe. Takže příště nezapomenout na místní bonton a budeme už stoprocentně místní.

Žádné komentáře: