19.2.12

Karneval po německu


Na začátku února se mezi regály s valentýnskými čokoládami začaly objevovat masky, paruky, divadelní šminky a kostýmy. V Německu se totiž slaví masopust (Fasching), mezinárodně zvaný karneval. Od čtvrtka do úterý vládne v chladném Německu poměrně čilé masopustní veselí. Kdo by to byl býval do tohoto národa řekl ;-).

„Pánové, dávejte si pozor, co si dnes berete za kravatu a případně ji nechte doma“, překvapil mě hned ve čtvrtek ráno moderátor v rádiu.  Proč, to jsem netušila, ale informovala jsem se u domorodců a pak jsem volala do práce Karlovi, ať si hlídá svou ozdobu na krku. Domů ji přinesl celou, ale raději ji měl stočenou v kapse saka. Byl totiž Weiberfasching, což by se dalo velmi volně přeložit jako „Babí masopust“, prostě karnevalový den hlavně pro ženy. Sice tento den není spojen se žádným karnevalovým průvodem, ale přesto se, hlavně na pracovištích,  čile slaví. Od 11 hodin 11 minut se už moc nepracuje, ale zato běhají po pracovišti ženy s ostře nabroušenými nůžkami a stříhají mužskému osazenstvu kravaty jako symboly jejich moci. Muže pak jejich ustřižená paráda zdobí celý den. Oslavy se pak odpoledne a večer přesunují do restaurací a hospod, kde se bandy ženských baví – v kostýmech i bez.
Ženským v jejich činění trochu udělal čáru přes rozpočet soud v Essenu, který vynesl rozsudek ve prospěch chlápka s půlkou kravaty. Tu mu ustřihly bez jeho souhlasu v jedné cestovní kanceláři a tím došlo k újmě na jeho majetku. Pokud by ale masopust v práci slavil spolu se ženami, pak mu tyto mohou kravatu ustřihnout i bez výslovného souhlasu. On totiž slaví a ví, jaké obyčeje jsou s tímto dnem spojeny a tím pádem musí počítat, že bude o kravatu kratší.

Karneval samozřejmě slaví děti. Slaví se ve školách, školkách i sportovních spolcích a je samozřejmě spojený s kostýmy, tancováním a horou sladkostí. Naše děti byly od čtvrtka na dvou dětských karnevalech a zítra je čeká poslední, ve školce.  O občerstvení se starají vzorné matky, které na karneval každá přinesou nějakou drobnost k jídlu a pití. Samozřejmě vyhrávají maminky, které napekly muffiny nebo přinesly sušenky a bonbóny. Děti z takové kulturní akce odcházejí nejen vylítané, vyblblé a vytancované, ale taky mimořádně přetláskané.

A nakonec jsou tu samozřejmě i karnevalové průvody a masopustní oslavy pro dospělé. Ti se tu s gustem maskují a navlékají do kostýmů. V našem okolí je největší průvod v Braunschweigu, kam loni zavítalo přes 280 tisíc návštěvníků. Chtěli jsme se jít podívat, ale bohužel počasí je dnes obzvláště hnusné, tak jsme si to rozmluvili. Ale byli jsme dopoledne v Braunschweigu kvůli jiné záležitosti a na ulicích jsme potkávali spoustu kostýmovaných lidí – Karkulku v puntíkovaném čepečku, Vikinga s rohy, ovečku Shaun ve velikosti 42, čarodějnici se zelenými vlasy, dvoumetrového brouka Pytlíka,  robota se zlatou krabicí místo hlavy a taky tlupu nevěst pánského pohlaví v šatech bez rukávu(při 3 stupních). I přes to hnusné počasí je dnes asi nejen v  Braunschweigu dost veselo. Jak bylo již řečeno, kdo by to byl řekl, že se tu tolik lidí na masopust odváže.

Žádné komentáře: